Guvernul a aprobat continuarea finanțării Spitalului „Mama și Copilul”.
Este primul spital nou construit în Constanța, după zeci de ani în care nu s-a realizat o astfel de investiție, precizează Consiliul Județean Constanța.
Începând cu anul 2027, vom putea trece pe lângă actualul șantier al spitalului și vom simți că am lăsat ceva valoros în urmă. Și nu ceva mic, ci un spital în care, zi de zi, vor fi salvate viețile copiilor, a declarat președintele CJC, Florin Mitroi.
Clădirea, construită în curtea Spitalului Județean Constanța, va prelua activitatea medicală din secţiile Obstetrică-Ginecologie I și II, Neonatologie, Pediatrie și Chirurgie-Ortopedie Pediatrică şi va dispune de peste 300 de paturi, 2 unităţi primiri urgenţe, compartiment de Terapie Intensivă şi mai multe săli de operaţii.
Stadiul actual al lucrărilor și dotărilor:
* Proiect: 61% realizat
* Execuție lucrări: 55%, cu 13 niveluri finalizate (3 subsoluri, parter și 9 etaje)
* Lucrările avansează constant, fără întârzieri față de grafic
* Dotări: 77,7%, cu majoritatea achizițiilor contractate
* 52 contracte echipamente medicale
* 4 contracte dotări IT
* Valoare totală: 183.037.774,84 lei (aprox. 36,6 milioane euro).
Potrivit CJC, finanțarea prin tranziția de la PNRR către Programul Sănătate are loc pentru finalizarea în termenul stabilit (februarie 2027).