Organizația Patronală HoReCa RESTO Constanța lansează prima ediție a Săptămânii Gastronomice Dobrogene.
Constănțenii și turiștii sunt invitați să descopere oferta gastronomică locală printr-un format accesibil: un set meniu format din două preparate reprezentative, la prețul unic de 50 de lei, disponibil exclusiv în restaurantele, cafenelele, bistrourile, fast food-urile și cofetăriile participante.
Organizatorii anunță că evenimentul promovează diversitatea culinară a orașului Constanța și a întregii regiuni Dobrogea.
Proiectul pilot se va derula între 22 și 29 iunie 2026.
Potrivit RESTO, participă 16 unități de alimentație publică, majoritatea din municipiul Constanța.
În program, publicul va descoperi și preparatele turcești, grecești, tătărești și chiar georgiene – ce fac parte din peisajul culinar dobrogean – UNIC în Europa. Ne propunem ca, și prin acest eveniment, să sprijinim restaurantele locale, să stimulăm consumul în sectorul ospitalității și să contribuim la consolidarea identității gastronomice a orașului Constanța și a regiunii Dobrogea, a declarat președinta RESTO Constanța, Corina Martin.
Evenimentul își propune să ofere publicului ‘o experiență culinară autentică’.



